
Senast uppdaterad: 1 september, 2022
Nu börjar UF-året! Ett år där du som går i gymnasiet får möjlighet att prova på att driva ett eget företag – på riktigt.
Att driva UF-företag ger dig möjlighet att göra verklighet av en idé, att göra något som du verkligen vill och som du tror på. Du kommer att lära dig om företagande, få ett kontaktnät och växa som människa. Kanske även tjäna pengar, bidra till att göra världen lite bättre och vinna priser.
Ung Företagsamhet hjälper er att driva företag
För att kunna starta ert UF-företag måste ni registrera er själva och företaget genom organisationen Ung Företagsamhet. Registret har öppet mellan den 1 september och den 1 december. Tänk på ett ni måste ha en godkänd affärsidé.
UF-lärarna på din skola fungerar som handledare för företaget under året och kan besvara de flesta frågorna. Du kan även kontakta Ung Företagsamhet i din region: ungforetagsamhet.se/kontakta-oss
Under ett år ska du lära dig att samarbeta med människor och hantera olika viljor. Förutom att genomföra en rad olika gruppaktiviteter ska ni i företaget även lära er hantera ekonomi, ta ansvar för era handlingar och slutföra påbörjat arbete. Detta kommer stärka er som personer och göra er mer rustade för framtida arbetsliv.
Välkommen in till Sparbanken
När ni registrerat ert företag är ni välkommen att bli företagskund i närmaste Sparbank. Vi erbjuder olika företagstjänster kostnadsfritt för UF-företaget. Läs mer här hur ert företag kan bli företagskund: sparbankerna.se/ung-foretagsamhet

-
Kommunikatör för Sparbankernas Riksförbund
kerstin.olby@sparbankerna.se
- 2023.06.05Webbinarium: Aktuella frågor på penningtvättsområdet
- 2023.06.05Barn- och ungdom700 ungdomar storstädade Värmland
- 2023.06.01Lediga tjänsterRiskcontroller sökes till Sparbanken Lidköping och Sparbanken Skaraborg
- 2023.06.01AktuelltMarknads- och kommunikationschef sökes till Sparbankernas Riksförbund
Följ oss: