ReScan UF vann SM-guld i Ung Företagsamhet med AI-scanner för återvinning
ReScan UF har tagit fram en smart scanner som hjälper besökare på återvinningscentraler att få reda på exakt var olika typer av avfall ska kastas. Genom att vinna kategorin Årets UF-företag får de representera Sverige i EM senare i sommar.
Publicerad:
Uppdaterad:

Årets UF-företag Rescan UF med prisutdelarna från Swedbank och Sparbankerna
SM i Ung Företagsamhet är över för i år. Sparbankerna och Swedbank har deltagit under båda dagarna i jurygrupper, invigningen med Prins Daniel och statsminister Ulf Kristersson, delat ut glass och pratat med besökare i vår monter och framför allt delat ut priset Årets UF-företag till vinnarna ReScan UF.
De har utvecklat en AI-styrd handscanner som hjälper besökare på återvinningscentraler att sortera sitt skräp vilket kan minska felsorteringen och bidra till en effektivare återvinningsprocess. UF-företagets scanner har även testats på en återvinningscentral i Lindesbergs kommun.
– Målet är att scannern, och appen som vi ska utveckla, ska finnas på alla återvinningscentraler och hos alla fastighetsägare. Vi vill halvera felslänget i Sverige, berättar Elis Hallström, Daniel Flodström och Simon Svensson i ReScan UF.

Swedbank och Sparbankernas monter på UF-mässan under SM.
Rekord i unga företagare
Under våren har det genomfört regionala tävlingar runt om i hela landet i 15 kategorier. De allra bästa UF-företagen samlades på Stockholmsmässan för att tävla i SM i Ung Företagsamhet 26-27 maj 2026. Prisutdelare för den främsta utnämningen Årets UF-företag är Swedbank och Sparbankerna, som tillsammans är guldpartner till Ung Företagsamhet.
Under dagarna har ministrar, riksdagsledamöter, representanter från näringslivet,skolungsdomar, engagerade lärare och stolta föräldrar och UF-alumner besökt mässan.
I år slogs det rekord med 43 738 UF-elever och fler UF-företag än någonsin tidigare som drivit företag.
Stort grattis till Rescan UF! Lycka till i VM.
Dela sidan: