Unik satsning ska bidra till nyfikenhet på matte och bättre resultat i grundskolan
Det blir ett helt nytt kapitel i matteboken för elever i Bromölla tack vare Ivetofta Sparbank, Bromölla kommun och Kreativum Science Center.
Publicerad:
Uppdaterad:

Kreativum Science Center
En av fem elever saknar gymnasiebehörighet i nian. Det visar den senaste statistiken från Bromölla kommun. Skolfrånvaron är hög och specifika ämnen är utmanande genom hela skolgången. Nu inleder Ivetofta Sparbank ett spännande samarbete med skola och utbildning inom Bromölla kommun och Kreativum Science Center i Karlshamn. Med inspiration från Kreativums Mattekvarter som invigdes för drygt ett år sedan, skapas en Bromöllavariant på plats i Bromölla.
Samarbetet innefattar framtagandet av ett unikt koncept där en del är att bygga en kreativ lärmiljö som visar att matematiken finns överallt och att vi alla egentligen är mattepersoner. Olika celler presenterar olika områden i samhället där eleverna får jobba med olika uppdrag utifrån matematiska problem som ska lösas på lustfyllt och interaktivt sätt.
Kunskap om lokalsamhället
Våra lokala ”celler” blir med Bromölla-koppling för att samtidigt bygga upp kunskapen om vår kommun, utifrån företag, yrken, funktioner och annat som blir en extra bonus. Denna lärmiljö går under arbetsnamnet ”Matte-hubben” och planeras att läggas med central placering. Hubben kommer att kombineras med besök på Kreativum i deras Mattekvarter och användas tillsammans med ett helt nytt material för att kunna bedriva pedagogisk undervisning i hubben.
‒ Tillsammans bygger vi upp en egen lokal variant som går under arbetsnamnet ”Matte-hubben”. Det blir en fysisk miljö centralt placerad som vi hoppas både elever och pedagoger kommer att längta till. Våra lokala ”celler” blir med Bromölla-koppling för att samtidigt bygga upp kunskapen om vår kommun, utifrån företag, yrken, funktioner och annat som blir en extra bonus, säger Christian Jönsson, VD på Ivetofta Sparbank.
Hubben i sig har en enorm utvecklingspotential till att fyllas med andra inslag, möte flera målgrupper och mer samverkan. Grunden läggs med fokus på just matematik.
‒ Vi gör många insatser med bland annat samundervisning, lovskola och olika utbildningssatsningar, men ser fortsatt ett problem med matematikresultaten i Bromölla kommun. Det är viktigt att eleverna lär sig för att det finns ett värde i kunskapen och då är detta samarbete en fantastisk möjlighet, säger Patrik Grimmesjö, skolchef Bromölla kommun.
‒ ”Hubben” ger oss en möjlighet i skolan att jobba med matematik på ett helt nytt sätt, säger Ingrid Lundh, Kvalitétsutvecklare inom utbildning Bromölla kommun.
Om Matte-hubben
Projektet kommer pågå under en längre tid för att få möjlighet att jobba långsiktigt och utveckla arbetet. Fokus kommer att läggas på lägre åldrar för att tidigt väcka intresse för ämnet på helt nytt sätt. Skolan kommer att jobba i nära utbyte med pedagogerna på Kreativum.
Dela sidan:
